sobota, 30 czerwca 2012

Art Naif.

Na sobotni poranek Najlepsza z Żon zaplanowała rodzinną wycieczkę do pobliskiej galerii - Szyb Wilson. Dzieciarnia, która jeszcze nigdy nie miała okazji być w prawdziwej galerii malarstwa cała podekscytowana zbliżającą się wyprawą. Tata, który już w swoim życiu kilka galerii różnego rodzaju odwiedził, do przedsięwzięcia podchodził nieco sceptycznie. Słyszał, co prawda, że powstają gdzieniegdzie jakieś interaktywne muzea, w których już nie spotyka się recytujących z pamięci informacji o każdym eksponacie, znudzonych swoją pracą, przewodników ale jako, że nie widział na własne oczy to nie wierzył.

Kiedy jednak cała rodzinka przekroczyła próg wystawy Art Naif Festiwal to dzieciarnia oniemiała z wrażenia. Tata z resztą też.

Różnorodność barw i technik, mnogość szczegółów i dbałość o detale, pomysłowość autorów i ich wizje - wszystko to zapiera dech w piersiach. Dziś mam pewność, że nie ma lepszego początku dla zaznajomienia dzieciaków z szeroko rozumianą sztuką niż sztuka naiwna.  Proste, często pozbawione perspektywy i światłocienia, wyglądające jakby malowane ręką dziecka, obrazy zachwyciły nasze córy. Dziewczyny biegały od obrazu do obrazu, co chwilę pokazując sobie bądź nam jakiś szczególik. 

My także bawiliśmy się świetnie, oglądając wizje autorów z różnych stron świata a czyniąc to w takim miejscu - dawnym szybie kopalni Wieczorek, w pobliżu katowickiego Janowa, gdzie powstała słynna grupa Teofila Ociepki nabraliśmy chęci na powtórne obejrzenie genialnego filmu Lecha Majewskiego - Angelus. Kto nie widział niech najpierw odwiedzi Art Naif Festwial, a później do wypożyczalni i nadrabiać zaległości!

Marysia podziwia sztukę naiwną.
Jedna z sal wystawowych Galerii Szyb Wilson
Instalacja Przestrzeń Sterylności - Gabinet Lekarski
Prace zdobywcy Grand Prix 2009 - Jeana Deletre

5 komentarzy:

 1. ...a czy jak będziemy w sierpniu, to jeszcze to będzie...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziecie przed 17-stym, to rzutem na taśmę zdążycie.

   Usuń
 2. Bardzo się cieszymy, że się podobało! I zapraszamy na pozostałe imprezy Festiwalu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ny też już zwiedziłyśmy wystawę. Córka pierwszy raz była w Galerii. Warsztaty malarskie SUPER !!! Serdecznie polecam! Dla najmłodszych to chyba najlepszy sposób, by rozpocząć swoją przygodę ze sztuką!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pokaz ludzkiej wyobraźni :)

  OdpowiedzUsuń