niedziela, 20 stycznia 2013

Pudong

Pudong to dzielnica Szanghaju leżąca na wschodnim brzegu rzeki HuangPu (Wikipedia zresztą podpowiada, że nazwa Pǔdōng oznacza dosłownie "na wschód od Pu"), będąca komercyjnym centrum tego miasta i - w zamierzeniu chińskich władz - jednocześnie symbolem ekonomicznego rozwoju i potęgi Chin. Dlatego też pewnie, za metr kwadratowy biura trzeba tam zapłacić prawie tyle samo, co w Warszawie :)

Fakt, jednak jest taki, że do lat 90-tych XX wieku Pudong stanowiły głównie tereny rolnicze z nielicznymi magazynami, a na wschodnią stronę rzeki można było się dostać wyłącznie za pomocą promu. W 1993 roku, rządu ustanowił na tych terenach specjalną strefę ekonomiczną z licznymi przywilejami dla inwestorów, co spowodowało, że w krótkimi okresie Pudong stało się nie tylko najbardziej nowoczesną ale i najbardziej rozpoznawalną dzielnicą Szanghaju, pełną budynków będących obecnie symbolem tego miasta.

Od lewej - Pearl Tower, Jin Mao Tower, SFWC i budowany Shanghai Tower
Oriental Pearl Tower - to chyba najbardziej rozpoznawalna konstrukcja z charakterystycznymi kulami - perłami - stanowiącymi zamknięte platformy widokowe. Pełni rolę wieży radiowo telewizyjnej. Podczas burz iglica stanowi miejsce, w które najczęściej uderzają pioruny. Jedno z takich wyładowań spowodowało w 2010 roku pożar budynku.

Oriental Pearl Tower
Jin Mao Tower, to drugi pod względem wysokości budynek w Chinach. Stalowo-szklany drapacz chmur nawiązuje swym wyglądem do tradycyjnej chińskiej architektury z elementami takimi jak np. pagoda. W tle widoczny jest Shanghai World Financial Center, najwyższy budynek w Chinach, z charakterystycznym otworem w kształcie trapezu, który co ciekawe, w pierwotnej wersji miał być okrągły. To jednak wywołało liczne protesty. Protestujący obawiali się, że budynek będzie w ten sposób kojarzył się ze Wschodzącym Słońcem z flagi Japonii. Wkrótce jednak SWFC, swą wysokością prześcignie budowany tuż obok Shanghai Tower, który pod koniec 2014 roku osiągnie wysokość 632m.

Od lewej: Jin Mao Tower, SWFC oraz Shanghai Tower
Kilka niższych wieżowców w Pudong.
Pudong to nowoczesna dzielnica różniąca się od starej, zachodniej części - Puxi - przede wszystkim materiałami, z których powstały budynki. Tutaj dominuje szkło i stal nadające wieżowcom niezwykle lekki charakter. I chociaż komercyjne centrum Szanghaju robi ogromne wrażenie, szczególnie nocą, to nie może klimatem konkurować ze starą częścią tego miasta - nie bez kozery nazywanego swego czasu Królową Orientu.

Pudong nocą. Światła gasną po północy.
A tutaj ciut bliżej i na długim czasie naświetlania.

1 komentarz:

  1. Świetna, nowoczesna architektura, chciałoby sie kiedyś takie miasto pofocić. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń